СОУ „Максим Райкович“ има завидна и дълголетна история, то е едно от най- старите училища, възникнало в епохата на Българското възраждане.
За 96 поредна година гражданите на Дряново, цялата училищната общност честват патронния празник на СОУ „Максим Райкович“- 10 март. В продължение на близо столетие училището носи името на своя най-голям дарител и поддръжник – арх. Максим Райкович, тачи и следва заветите му.
Патронният празник на дряновското училище винаги – и в миналото, и днес е общ празник за целия град. Празник- чакан и обичан от всички, затова всяка година ние- учители и ученици, с голямо вдъхновение и ентусиазъм се готвим за честванията.
Празничната програма за отбелязването на 157 години от създаването на Дряновското класно училище, чийто приемник и наследник е СОУ „Максим Райкович“ започна с презентирането на проекта „Стена на славата“.
Той е реализиран в два формата – визуална стена, представена в сайта на училището и постоянна експозиция, изложена във фоайето на 3 етаж.
Откриването стана на 9.03.2015г в 10.00ч. Скъпи гости бяха бивши възпитаници и гордост за училището: Антон Антонов – художник, доц.д.н Олег Асенов, д-р на селскостопанските науки Пламен Петров и д-р Иво Велинов.
В тържеството взеха участие д-р Иван Николов- кмет на община Дряново, г-жа Енчева- заместник кмет, бивши и настоящи директори, учители.
Паметни за учениците от нашето училище ще останат срещите по интереси с гостите на празника. Доц д.н. Олег Асенов въведе учениците в технологиите на бъдещето като им представи невронно-мрежовия модел в Информационните технологии. Учениците с интереси в живописта обсъждаха с Антон Антонов изкуството и неговата роля в живота ни днес. Изключително интересна бе срещата с д-р Пламен Петров, където те дискутираха темата за генетиката и селекцията на селскостопанските култури, както и перспективите, свързани с изхранването на населението. Учениците бяха въодушевени от срещата си с д-р Иво Велинов, от начина на мислене на един млад университетски преподавал.
След обяд в 15.30ч. се проведете традиционната среща на поколенията – бивши колеги-пенсионери и настоящи учители. На тържеството бяха връчени годишната награда на училището – Диплом „Максим Райкович“ на учители, постигнали със своите ученици национални награди. Отличени за своята работа и принос в издигане авторитета на училището бяха 10 учители. Гостите имаха възможност да се запознаят с постиженията на училището, представени в две презентации от директора-г-жа Катерина Стефанова. Срещата премина в творческа обстановка, обменен бе опит, нови идеи за бъдещето на скъпото за всички ни училище.
Кулминацията в честванията бе традиционният училищен концерт. Приветствия към училищната общност поднесоха: д-р- Иван Николов- кмет на община Дряново,
г-жа Мариана Печеян- председател на Общински съвет-Дряново.
Получени бяха много поздравителни адреси: от Началника на РИО- Габрово- г-н Георги Маринов, от училища, институции и приятели на училището.
Връчени бяха традиционните награди на СОУ „Максим Райкович.“ С наградата „Ученик на годината“ бе удостоена ученичката от VII“б“ клас- Ивета Галинова. Носител на приза „Учител на годината“ стана г-жа Вяра Стоянова- преподавател по математика, а г-жа Валентина Димитрова-дългогодишен преподавател по английски език- получи почетната награда „Михаил Военкин“.
В концерта взеха участие възпитаници на училището – представители на различните школи по вокално и танцово изкуство, представителите на ученическите клубове. За пореден път дряновци имаха възможността да се насладят на ученическото творчество и изява, да се убедят какви талантливи млади хора израстват в училище.
За осъществяването на концерта заслуга имат г-н Славчо Илиев, г-жа Цонка Христова-художествени ръководители, Ангел Иванов – ученик от XI клас, както и учителите и ръководители на клубовете и училищните школи.
Честванията на 10 март започнаха в 10.00 часа с поклонение пред паметника на архм. Максим Райкович и поднасяне на цветя и венци.
Директорът на училището г-жа Катерина Стефанова връчи наградите – Диплом „Максим Райкович“ на изявени ученици с постижения в обучението, от участия в олимпиади, конкурси и състезания.
Празникът продължи със спортни състезания и игри, в които се включиха и ученици и учители.