160 години Дряновско класно училище
Кацнало на върха на хълма, огрявано от първите лъчи на изгрева, смеещо се, плачещо и мърморещо с гласовеге на деца и учители, Средно училище „Максим Райкович” незабелязано изпълни достолепните 160 години. Благодарение на самоотверженото дарение на своя благословен патрон и изявен възрожденец, през 1858г. то измества остарелите вече методи на килийното и взаимното училище и поема пътя но модерно развиващото се класно обучение, под вещото ръководство на първите си директори Радко Радославов и Христо Хаджихристов. През годините първоначалното училище се превръща в елитна гимназия, а през 70-те години е едно от базовите училища в страната. Училището се гордее със стотици възпитаници, които са разнасяли и разнасят славата на Дряново по света. В навечерието на своята кръгла годишнина учебното заведение разполага с модерна база, квалифицирани учители и ученици, които и в делник , и в празник проявяват талант, мотивираност и постижения в национален мащаб.
Празникът протече под мотото „Училището- свят на разум, приятелство и любов”. Тези три ценностни ориентири „подредиха” събитията, посветени на юбилея,, между 7-ми и 9-ти март.
Започнахме с науката, защото разумът и познанието ръководят всички нас в европейското развитие на Дряново и родината ни. Проведената кръгла маса „Зелена светлина” събра на 7 март „Клубът на знаещите”, с ръководител г-жа Калина Ангелова , бивши и настоящи директори, учители и ученици. Клубът е учреден ноември 2013г. по идея на г-жа Станчева- тогава директор на училището, и г-жа Теменужка Манева- преподавател по математика и физика. В клуба членуват 25 ученици от 7 до 12 клас, които имат интереси в областта на природните науки. На мероприятието „Зелена светлина” се проведе представителна изява на клуба по проект „Твоят час”, на тема „Нейно величество водата”. Беше представен филм с информация за експедиция „Стринава”- екологична експедиция, осъществена 70-те-90-те г. на 20 в, под ръководството на г-жа Ст. Димитрова , бивш учител по биология и директор на училището. Гергана Марева-ученичка от 10 а клас и член на групата работещи по проект „Училището – зона на филантропията” представи презентация „Дървото на Асеневци” и запозна присъстващите как се е родила идеята и какво беше направено. Кауза по която работиха учениците през 2016г. беше полагане на грижи и популяризиране на вековно дърво, намиращо се в с. Долни Драгойча, Община Дряново. Ученичките Деница Алексиева и Мирослава Пенева от 8а клас представиха презентация на тема: „Замърсители на водата и начини за пречистването й”. Аврора Славова от 10а клас запозна присъстващите с презентация на тема „Необикновени неща за обикновената вода”, а Кристина Крумова разказа за „Това чудо водата” – структурирането на водата и нейната памет. Бяха приети и нови членове на клуба, а присъстващите ученици и техният ръководител получиха подаръци от представители на Областия информационен център за ръководство на Европейски проекти- гр.Габрово.
Продължихме с приятелството, партньорството и приемствеността, защото миналото и настоящето, идеята и подкрепата са еднакво важни за развитието на една образователна институция, за нейния просперитет и бъдещи успехи. „Срещата на поколенията” на 8 март в Ритуалната зала на Община-Дряново обедини в едно поколения учители, директори, ученици и представители на Общинска администрация- също възпитаници и бивши преподаватели. Духът на Дряново витаеше в залата. Откривахме го в трогателно-забавния танц на децата от детска градина „Детелина”, в песните на „Дряновойсис”, в стихотворенията на Виктория и Касандра Недялкови и Пламен Атанасов. Акцент на вечерта обаче беше издадения „Пътеводител за колекционери” на гр.Дряново, изработен от клуб „ЛИтературно РИсувален КАбинет, създаден с материали по проект „Твоят час”, с р-л г-жа Цонка Христова. „Кръстихме албума „Духът на Дряново”, защото всеки културен паметник има не само архитектурна и историческа стойност, но и дух, който успяхме да уловим, през призмата на детското творчество”- сподели г-жа Христова. Идеята на албума е да се погледне на културната история на града като пресечна точка на публицистика и художествено слово. Специална благодарност бе изказана от ръководителя на клуба на инж.Мирослав Семов-Кмет на Дряново и на г-жа Деница Вачкова-Зам-кмет, с чието активно съдействие материалите, събрани и създадени от участниците в клуба, се превърнаха в луксозно издание, което тепърва ще се разпространява и ще рекламира нашето красиво градче. Беше поставено началото на едно чудесно партньорство, което и в бъдеще ще дава своите добри плодове. Прекрасното оформление на книгата е дело на печатница „КРЕДО -М”, с управител Валентин Кръстев. Г-жа Катерина Стефанова- Директор на СУ „М.Райкович” обяви, че с решение на Педагогическия съвет, по случай годишнината, диплом „Максим Райкович” за учители се присъжда на всички преподаватели в училището, защото заедно активно работят за издигане на неговия авторитет и популяризиране на доброто му име.
Кулминацията се наричаше любов- любов към изявените ученици, които на 9 март с трепет получиха своя Диплом „Максим Райкович” за постиженията си през изминалата учебна година; към паметта на патрона Максим Райкович, чийто паметник обсипахме с цветя; към гражданите и гостите на Дряново ,които на 9-ти вечерта се насладиха на тържествения концерт, по сценарий на г-жа Светла Станева, г-жа Десислава Александрова и г-н Славчо Илиев. Феерия от багри , звук и светлина, и талантливи изпълнения заливаха присъстващите в залата. Беше дадена думата на децата-на техния талант, всеотдайност и упоритост. Концертът беше съпроводен от няколко презентации, изработени от г-жа Руслана Маринова и г-жа Десислава Александрова, които разказваха историята и настоящето на училището. Много хора видяха свои снимки и си припомниха щастливите ученически и преподавателски мигове- радостта от пълноценно изживения живот, благодарността на ученици и гражданство. Инж.Семов, кмет на Дряново, благодари на училището като бивши възпитаник, получил основите на своето развитие като човек и специалист именно в него. Заслужени награди получиха г-жа Иванка Рашкова, учител по география и икономика, удостоена с приза „Михаил Военкин”, г-н Мартин Кръстев-учител на годината и Надежда Пенчева от 7б клас., която се пребори за наградата Ученик на годината. Народният представител от БСП г-жа Кристина Сидорова лично поднесе своя поздравителен адрес и дарение на Директора на училището . Поздравителни адреси, цветя и изказвания от РУО-Габрово, Учителски синдикати, бивши директори и възпитаници закриха празничната вечер.
Празникът приключи. Остават делниците- изпълнени с труд, мечти и надежди- надежди за по-добро бъдеще. Защото какво е един град без училище. Защото, заедно с камбаните на часовниковата кула и църквите, всяка сутрин градът се оглася и от школското звънче. Така е било преди 160 гдини. Така е днес. Дано така бъде и утре. А това зависи от всички нас- от нашия разум, приятелство и любов.
Цонка Христова
снимки: Венцислав Симеонов